NORTH SCOREBOARD


RORC Easter Regatta
2014
IRC 1
1. Antix – Ker 39
2. Zero II – Mills 39
3. Espresso Martini - Farr 45*

IRC 2
1. Alice - Mumm 36
2. Salvo - JND35
3. Ino - Corby 36
*denotes partial inventory

RORC Easter Regatta
2014
IRC 3
1. Strait Dealer - JPK1010
2. Dunkerque Plaisance - A35
3. Raygun - Ker 32

IRC 4
1. Espada - Quarter Tonner
JOG Nab Tower
Race 2014
Class 6

1. Meow (CO26)
St Barth's Bucket 2014
Les Gazelles des Mers
1. Hetairos
2. Visione
3. Saudade
Les Elegantes des Mers
1. Varsovie
2. Marie
3. Unfurled
St Barth's Bucket 2014
Les Gazelles des Mers
1. Hetairos
2. Visione
3. Saudade
Les Elegantes des Mers
1. Varsovie
2. Marie
3. Unfurled
Maxi Worlds
Mini Maxi Class
1. Ran
2. Alegre
4. Bellamente*
5. Caol Ila
6. Lupa of London
7. Wally No
8. Arobas

Maxi Racer/Cruiser

1. Altair
2. Nefertiti
3. Freya
Maxi Worlds
Maxi Racing

1. Aegir
2. Morning Glory
3. Highland Fling
4. Solleone

Super Maxi
1. Nilaya
2. Firefly
3. Unoui
4. Only Now
Maxi Worlds
Wally Class

1. J One
2. Magic Carpet
3. Open Season
4. Y3K
6. Hamilton

J Class
1. Velsheda
2. Rainbow
3. Ranger
4. Shamrock V
Dartmouth Regatta
J/109

1. Tigh Soluis II
2. Jagerbomb
3. Jubilee
4. Jahmali
5. Jolly Jack Tar
7. Shadowfax*
8. Wave Warrior
9. Ruth
10. Basic Instinct
Dartmouth Regatta
IRC 1

1. Tokoloshe King 40
2. Keronimo Ker 40*
3. Zero II Mills 39
4. Quokka 8 Grand Soleil 43*
5. Al Fresco Prima 38
J/Cup 2013
IRC 1
 1 GBR5811R Jeez Louise
 2 GBR111N McFly
 3 GBR60R Jeronimo

J/109
 1 GBR7509R Shadowfax
 2 GBR2709R Jumping Jellyfish  *
 3 GBR2091R Je Vante  *
J/Cup 2013
J/111
 1 GBR5811R Jeez Louise
 2 GBR111N McFly

J/105
 1 GBR7805R Jin&tonic
 2 GBR1129L Jelly Baby *

IRC 2
 1 GBR1697 Black Dog
 2 GBR2697R ETB TYRES Jiggery Pokery
 3 GBR8692R Black Jack
*denotes partial inventory
Cowes Week 2013
Black Group Overall
1. Yes
2. ETB Tyres Jiggery Pokery
3. Raging Bee
IRC Big Boat Series
1. Ran
IRC1
1. 5 Degrees West
IRC2
1. Tonnerre
IRC3
1. Tokoloshe

Cowes Week 2013
IRC4
1.Yes
IRC5
1.Raging Bee
IRC6
1.ETB Tyres
Jiggery Pokery
IRC7
1.Woof
Cruiser Div B
1.Gazelle
J105
1.King Louie


Cowes Week 2013
J109
1.Harlequin
J111
1.Jeez Louise
40.7
1.Incognito
1/4 Ton
1.Whiskers

Copa Del Rey
Mini Maxis

1. Alegre
2. Jethou
4. Stig
Swan Europeans
Group A
1. Magical Mystery Tour
2. Brevity

Group C
1.Finola - Chris Frost

Swan 45 Worlds
1. Samantanga
2. Vanuden

Swan 60 Worlds
1.Bronenosec
2. Knights of Crevichon
3. Tsaar Peter
Quarter Ton Cup
1. Espada -Louise Morton
2. Alice II -Rickard Melander
3. Illegal Immigrant -McNeill & Pascall
4. Bullit - Ashley Curtis
5. Whiskers - Ian Southworth
RORC IRC Nationals
IRC 0
1. Pace – TP52
2. 5 West – TP52
3. Shakti – Rogers 46

IRC 1
1. Magnum III - Ker 40
2. Tonnerre- Ker 46
3. Magical Mystery Tour - Swan 42


RORC IRC Nationals
IRC 2
3. Yes! - Corby 36
IRC 3
1. Bengal Magic - J/35
2. Strait Dealer - JPK1010
3. Salvo - Corby 33
IRC 4
1. Indulgence - J/97
2. Who's To No -  J/92*
*denotes partial inventory

RLYC Summer
Regatta

IRC 1
1. Jitterbug

IRC 2
1. Magnum Evolution

XOD
1. Princess Jalina

Folkboats
1. JOS
J Challenge Pwllheli
1. Jezebal
2. Sgrech
3. Jeepster
4. Mojito
5. Jetstream
ICRA IRC Nationals
IRC 0

1. Antix - Ker 39
IRC 1
1. Bon Exemple - Xp33

J111 Europeans
1. Xcentric Ripper
3. Jeez Louise
Round the Island
Overall IRC

1. 5 West - TP52
Scottish Series
IRC 1

1. Zephyr - First 40
2. Roxstar - Xp38

IRC 2
1. Salamander - First 35
2. Tigh Soluis - J109


Rolex Capri Sailing Week
Volcano Race
 2. Jethou
PalmaVela
Mini Maxis

1. Bella Mente
2. Jethou
3. Ran
X-Yachts Solent Cup
Class A

1. Vixter - Andrew Arthur
2. Xnara - Richer Cross
3. Blue Vortex - David Carratt
Class B
1. Xcitable - Peter Hodgkinson
2. Bon Exemple - Kris Arens
3. In X Celsis - Peter Jones

X-Yachts Solent Cup
Family Class

1. 1st Touche - David Murray
3. Xtension - Brian Carlton